Ahojte, zvedavci,
súťaž o štyri knihy (Lovci šarlatánov, Epidémie v dejinách a Gwind 1 a 2) ešte stále trvá, pripomenutie pravidiel nájdete na konci newslettera.
Plus dávam do vašej pozornosti online CON-LINE tento víkend (vstup je voľný). V nedeľu budem v programe vydavateľstva Artis Omnis o 11:00 a sama budem mať prednášku na tému Rany vojny o 13:00.
O ajurvéde, indickej medicíne, sa často hovorí, že je skvelá, lebo je prastará. Staršia než tá „naša”. Ak sa však pozrieme na mužov, ktorých považujeme za Otcov jedného či druhého systému medicíny, zistíme, že to nie je celkom tak.
Systematickej ajurvéde predchádzalo obdobie, keď sa liečenie zakladalo výlučne na náboženstve, mystike a mágii. Princípy sú zachytené vo védach, čo sú najstaršie indické texty nábožensko-rituálneho a filozofického charakteru.
Mimochodom, ak vám indické slovo „véda” pripomína slovenské slovo „veda”, nečudujte sa. Vychádzajú zo spoločného indo-európskeho základu.
Védska perióda bola mystická
Nevie sa, kedy védy vznikli. Predpokladá sa, že sa dlho (tisícročia?) tradovali ústne, než sa začali zapisovať. Indické zdroje niekedy hovoria aj o období 22 000 rokov p.n.l. Neviem, ako na taký údaj prišli. To bola totiž aj v Indii doba kamenná a priame dôkazy na tieto tvrdenia nie sú.
Védska medicína sa pripisuje Dhanvantarimu, bohovi lekárstva či lekárovi bohov. Jeho mýtický príbeh má niektoré prvky podobné s Asklépiom. Prvá písomná zmienka o ňom je práve vo védach.
Najstaršie zapísané védy sa datujú približne medzi rokmi 2000 až 1000 p.n.l. To je zhruba obdobie rozkvetu Babylonskej ríše a Egypta. Časť, v ktorej sa vôbec prvýkrtát spomína boh Dhanvantarim, je chronologicky posledná zo štyroch véd. Preto sa pri indickej medicíne často spomína, že je stará 3000 až 4000 rokov.
Lenže védska medicína nebola systematická a prevládali v nej najmä na magické praktiky. Práve preto toto obdobie mnohí (aj indickí) autori ešte nepovažujú za ajurvédu, „len” za jej priameho predchodcu.
Védska perióda indickej medicíny trvala približne do roku 800 p.n.l.
Ajurvéda na racionálnych princípoch vznikla podobne ako európska medicína
Teórie o ľudskom tele, symptómoch, pôvode chorôb a liečiv sa vyvíjali. Postupne vznikol prvý ucelený systém, ktorý nebol založený na náboženstve a mágii. Ten už svorne všetci autori označujú za ajurvédu.
Pre ajurvédsku medicínu je lekár menom Charaka (cca 200 p.n.l.) podobnou osobnosťou ako pre nás Hippokrates, teda Otec indickej medicíny. Charaka totiž priniesol racionálny prístup do vysvetľovania príčin chorôb, do diagnostických postupov a liečby.
Charaka sa vo svojom diele, Charaka-samitha, odkázal aj na svojich predchodcov. Prvý bol Atreya (cca 600 p.n.l), o ktorom sa prakticky nič nevie. Mal vraj žiakov, ktorí založili šesť škôl medicíny. Jeden z nich, Agnivesha, napísal dielo Agnivesha-samitha. A to sa stalo podkladom pre Charaka-samitha.
Ajurvéda má teda korene v dávnej minulosti. Jej ucelený, racionálny systém, na ktorý sa odkazuje dodnes, však vznikol niekedy medzi rokmi 600 až 200 p.n.l. V podobnom čase žil aj Otec európskej medicíny – Hippokrates (cca 460 – 370 p.n.l.)
Nerovnováha štiav naprieč kontinentami
Dielo Charaka-samitha by sa dalo v mnohom prirovnať ku Corpus Hippocraticum. Ich význam pre vývoj medicíny je podobný. Zaujímavé tiež je, že pri oboch jestvuje veľa otáznikov o autorstve či dobe vzniku.
Charaka-samitha obsahuje kapitoly o základných princípoch medicíny, filozofie, opisuje príčiny chorôb, etiku medicíny, patológiu, diéty, embryológiu, anatómiu, spomína diagnostické procesy, prognózu, liečbu a nezabudlo sa ani na hygienu.
Charaka postavil medicínu na základných princípoch védskych doktrín a o tie sa ajurvéda opiera dodnes.
Podľa Charaka je ľudské telo zmenšeninou vesmíru. Obsahuje rovnaké elementy, tri „dóši“ a tri „guna” (niečo ako kvality osobnosti). Dóši sú:
vata teda dych (reprezentuje vzduch)
pitta teda žlč (reprezentuje oheň)
kapha teda hlien (reprezentuje vodu)
Choroba podľa Charaka, a teda podľa ajurvédy, vzniká nerovnováhou védskych elemetov.
Ak ste čítali blog o Hippokratovi a Galénovi (né 130 n.l) a o ich teórii štiav (krv, žlč, čierna žlč, hlien) a živlov (voda, oheň, vzduch, zem), nie je vám tento koncept neznámy. Prezradím, že čínska medicína to má podobne, o tej sa rozpíšem niekedy inokedy.
Ďalší vývoj Ajurvédy
Vetva Atreya-Agnivesha-Charaka sa zaoberala vnútorným lekárstvom. Vyvíjala sa však aj vetva zameraná skôr na chirurgiu. Niektoré vtedajšie postupy sú dych berúce a používajú sa dodnes. Opisuje ich dielo Sushruta-Samitha, ktoré malo veľa edícií a reedícií a ich obsah sa postupne menil. Dnes zachovaná verzia vznikla asi niekedy okolo roku 500 n.l.
O spojenie indických vedomostí sa postaral Vagbhata (né cca. 600 n.l.) v jeho Ashtanga Samgraha. Opísal princípy ajurvédy tak, aby boli ľahko pochopiteľné a použiteľné pre prax. Zároveň priniesol nový koncept do teórie fyziológie, ktorý je v ajurvéde dodnes: Tri spomínané dóši rozdelil na podkategórie. Napríklad kapha (hlien) má podkategórie tekutiny v hrudi, v bruchu, v hlave, v ústach a v kĺboch. Na tom položil základy liečby.
Potom sa autori v Indii na pár storočí odmlčali. Respektíve skôr komentovali starších autorov než by prinášali niečo prevratné.
V 16. storočí sa objavilo dielo Bhavaprakasa, ktoré pridalo nové veci. Opísalo napríklad novú chorobu, phirangaroga, čo bol zrejme syfilis, aj nové terapeutické postupy, napríklad použite ópia či ortute.
Odvtedy sa nezjavilo dielo, ktoré by ajurvédu výrazne ovplyvnilo. Neznamenalo to však, že by sa vývoj úplne zastavil. Ajurvéda naďalej preberala vplyvy svojho okolia, a to aj európskej a americkej medicíny.
Dnešná ajurvéda sa vyvíja ďalej
Západná medicína a indická sa vyvíjali veľmi podobne a ešte aj v podobnom čase. Ich Otcovia zakladatelia vyvinuli teórie o fungovaní ľudského organizmu a o tom, že choroby vznikajú pre nerovnováhu elementov či štiav.
V istom momente sa však vybrali inými smermi. Západná medicína začala túžiť po vede, koncept štiav napokon celkom opustila a od konca 20. storočia sa snaží všetky svoje odporúčania zakladať na dôkazoch.
Princípy ajurvédskej medicíny ostali podobné ako pred stáročiami. Sú založené na autorite starých aj súčasných lekárov. Podobne ako to bývalo u nás od čias Hippokrata a Galéna.
A čo ajurvéda a dnešná veda?
Nevylučujú sa, ale ajurvéda dôkazy nevyžaduje. Klinické skúšania sa ajurvédskymi terapiami robia, nie je ich však veľa a býva problém s ich kvalitou. Niektoré aspekty ajurvédskej medicíny sa skúmajú bez ohľadu na základné princípy ajurvédy (dóši). Napríklad sa testuje liečivý potenciál rastlinných liečiv často používaných v ajurvédskej medicíne.
Pre zaujímavosť, ja som vo svojej PhD práci skúmala kurkumu (to žlté z karí) a piperín (to, čo štípe v čiernom korení) a ich efekt na cievy. Kurkuma je jedna z načastejšie používaných rastlín v ajurvéde. Rovno však poviem, že keď som s nimi začínala, ani som netušila, že sa v ajurvéde používajú. K ich skúmaniu ma viedli výsledky iných vedeckých článkov a, prirodzene, zvedavosť.
Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Krátko, ale zaujímavo:
Kakao pre srdce
Nová štúdia (publikovaná v dvoch článkoch z 16.3.2022 a 16.3.2022) priniesla výsledky skúmania extraktov kakaa. Šlo o dvojito zaslepené skúšanie kontrolované placebom, v ktorom sledovali efekt doplnku z kakaa a multivitamínov na prevenciu srdcovocievnych chorôb a rakoviny. Zahrnuli 21 442 ľudí bez zistenej choroby srdca či rakoviny. Dostávali buď extrakt z kakaa alebo multivitamíny alebo placebo a sledovali ich pár rokov (medián 3.6 rokov). Ani jednému sa nepodarilo dosiahnuť štatisticky významný efekt v prevencii srdcovocievnych chorôb či rakoviny. No kakau sa predsa len podarilo aspoň niečo – o 27% sa pri ňom znížila úmrtnosť na srdcovocievne choroby. Ako to interpretovať? Ako predbežne sľubný výsledok, ktorý ukázal, ktorým smerom by sa mal uberať ďalší výskum. (Alebo ako dobrú zámienku na kúsok kvalitnej čokolády s vysokým obsahom kakaa.)
Psychoaktívne drogy v experimentálnej liečbe
Minule som si po dlhej dobe opäť pozrela muzikál Hair (Vlasy) od Miloša Formana. Aj som zabudla, aké je to… zdrogované. Pamätala som si najmä hudbu, tanec a módu. Nabudúce si asi zopakujem Magical Mystery Tour a pozriem sa, ako Lennon nakladá špagety. Čo to má s medicínou?
V novom článku (14.3.2022) zaviedli nový pojem: „behaviorálne psychedeliká”. Malo by ísť o psychedeliká schopné ovplyvniť správanie. Podľa výskumníkov majú niektoré z týchto substancií potenciál pomôcť v psychoterapii. Malo by ísť o terapiu správania, ktoré ľudí vedie napríklad k tomu, že sa upracujú k smrti, či sa izolujú od okolia, alebo si inak škodia.
Táto myšlienka sa medzi vedeckými článkami z oblasti psychoterapie a psychiatrie objavuje čoraz častejšie. Venovali sa jej aj v minulosti. Dnes ide o mikrodávky, ktoré sa podávajú len ako pomôcka k inému druhu terapie (psychedelic-assisted therapy). Teda nie to niečo čisto experimentálne a rozhodne sa neodporúča skúšať to na sebe.
Zaujímavé linky:
To mi pripomína – vedeli ste, že svojho dávneho času (60 roky) bolo ČSSR jedným z hlavných centier výskum LSD? Boli sme doslova LSD veľmocou! Výroba LSD s výskumným a terapeutickým využitím fungovala do roku 1974. ČSSR a Švajčiarsko boli jediné krajiny, ktoré syntetizovali veľmi kvalitné, čisté LSD. Navyše ho vyvážali do celého sveta. Ak sa chcete o LSD v ČSSR dozvedieť viac, odporúčam tento asi hodinový dokument Českej televízie: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10463665003-lsd-made-in-cssr/
Keď už som spomenula toho Lennona, nech sa páči gifko spomínanej šialenej scény so špagetami: https://makeagif.com/i/HJVFv9
Môžete sa pridať aj do Facebookovej skupiny Správni zvedavci (heslo: piatkový zvedavec).
Ozaj, keby ste ma chceli podporiť aj inak než srdiečkom, komentárom, zdieľaním či kúpením Gwind, už budúci týždeň vám predstavím celkom novú možnosť, ako to spraviť.
Budúci týždeň vám prinesiem niečo na tému posilnenia imunity.
Teším sa na vás,
Lívia
Súťaž
Pripomínam pravidlá súťaže o štyri zaujímavé knihy.
Ako sa zapojiť?
1. Odoberať tento newsletter (to už robíte)
2. Byť čo najaktívnejší (zdieľať, preposielať, srdiečka, komentáre)
Ako získať prvú cenu?
Na Substacku vidím štatistiku vašej aktivity. Či ste si e-mail otvorili či ste ho preposlali (ukazuje to, akoby ste ho otvorili opakovane), ako často komentujete či dávate srdiečka.
Do žrebovania zaradím tých, pri ktorých mi Substack ukáže, že otvorili v e-maili minulý (18.3.) a/alebo tento (25.3.) newsletter. Pozor, ak čítate cez RSS alebo priamo na stránke Substacku, neuvidím to ako otvorenie e-mailu, takže otvorte e-mail. Zoznam usporiadam podľa toho, akí budete aktívni, a rozdelím ho na tretiny.
O prvú cenu bude súťažiť tretina najaktívnejších čitateľov, druhú cenu vyžrebujem z druhej tretiny a tretiu cenu z tých, ktorí e-mail čítali, ale boli najmenej aktívni.
Aké sú ceny?
1. Cena: Kniha Lovci šarlatánov, kniha Epidémie v dejinách, knihy Gwind 1 a 2
2. Cena: Kniha Lovci šarlatánov, knihy Gwind 1 a 2
3. Cena: Knihy Gwind 1 a 2
Žrebovanie bude 31.3.
Ak náhodou vyžrebujem člena blízkej rodiny, budem žrebovanie opakovať.
Zdravím! Čokoláda nad 70% je moja mňamka👌🏻Doprajem si ju v malom množstve hlavne po fyzicky náročných dňoch (zimné plávanie v jazere, cyklistika). K téme psychedelík - vyšla zaujimavá kniha Don Lattin : Harvardský psychedelický klub. Prajem prijemný deň
Kakao! Vedel som že mi ku dnešnej dávke liekov a vitamínov ešte niečo chýba! 🙂
Ale ináč, je zaujímavé že v relatívne podobnej dobe došli v rôznych častiach sveta ku podobným nápadom .... žeby kultúrna výmena?