Už striedme pitie zvyšuje riziko rakoviny podobne ako zopár cigariet
Ženy v medicíne 17. storočia, mapy fantasy svetov a nebezpečenstvá alkoholu. Približne 8 minút čítania
Ahojte, zvedavci,
Ako sa mávate?
Online prednáška na scifi.sk dopadla dobre, čo v mojej reči znamená, že som stihla časový limit, ľudia sa zapájali a vyzerali spokojní. Azda z nej bude neskôr youtube video.
Odkedy sme sa čítali naposledy, podarilo sa mi zmeniť Draft 01 Gwind 3 na Draft 02. Zvyčajne pracujem aspoň na 3 drafty, než to pošlem vydavateľstvu. Teraz sa chystám pracovať na niečom inom (nie beletria) a po malom oddychu sa k textu vrátim. Dovtedy, dúfam, vyjde Gwind 2, ktorú plánujeme na jeseň, a tak bude Gwind 3 pripravená pre Artis Omnis včas.
No a zároveň som dala dokopy mapu sveta Gwind, ale o tej sa dočítate nižšie.
Dnešný newsletter bude o ženách v medicíne 17. storočia, o alkohole a o fantasy mapách. Zaberie vám asi toľko času ako vždy, takých 8 minút.
Zaujímavosti z medicíny minulosti
Tento mesiac som písala o 17. a 18. storočí a úžasných vedeckých objavoch tej doby. Ak čítate tento newsletter pravidelne, iste ste si všimli, že v tejto rubrike sú najmä samé mužské mená. Počas štúdia medicíny ich človek často počuje v názvoch rôznych štruktúr, symptómov, testov a diagnóz. Spolužiačka z krúžku si v jednom momente povzdychla, že sa stále učíme len nejakých mŕtvych pánov. Hláška sa ujala. Neskôr mi ju povedali medici, ktorých som učila.
Slávnych žien v dávnejšej histórii západnej medicíny nie je veľa. Nečudo. Chvíľu trvalo, než mohli ženy vôbec študovať na vysokých školách. Preto aj keď hľadáte niečo o ženách v medicíne, začínajú články zvyčajne až 19. storočím.
Existuje však oblasť, ktorej sa dlhú dobu venovali prakticky len ženy - pôrody.
V 17. storočí vyžadovali viaceré európske krajiny, aby mali pôrodné babice licenciu. V Anglicku ich organizovala cirkev, v Nemecku mestá, v Holandsku ju získali za vysoký poplatok po asi 4-ročnom drahom tréningu. Vo Francúzku, aj zásluhou Luisy Bourgeoisovej (prelom 16. a 17. stor.), ktorá asistovala pri pôrodoch detí francúzskeho kráľa, sa mohli pôrodné babice v Paríži 17. storočia vzdelať v nemocnici Hôtel Dieu.
Vtedajší mužskí lekári a chirurgovia navštevovali pôrody, len keď sa skomplikovali. Prípadne vtedy, keď bolo treba z rodičky vybrať mŕtvy plod. O pôrodoch však predtým písali takmer výlučne muži. Chirurg Percival Willoughby (17. stor.) sa sťažoval, že teoretické znalosti pôrodných babíc sú úbohé. Paradoxom bolo, že mnohí vyštudovaní lekári pôrod jakživ nevideli. Ich znalosti boli výlučne teoretické.
Už na prelome 16. a 17. storočia začali ženy písať o pôrodoch a v 17. storočí tento trend pokračoval. Spomínaná francúzska Luise Bourgeoisová napísala niekoľko prác, publikovali ich v latinčine, nemčine, holandčine aj v angličtine. Nemka Justine Siegemundová a Angličanka Jane Sharpová (možno pseudonym) vydali úžasné knihy, plné praktických príkladov skĺbených s teoretickým znalosťami, ktoré čítali ešte v 18. storočí.
Zaujímavá bola aj Angélique du Coudrayová, ktorá sa zo strednej triedy vypracovala k povereniu od Ľudovíta XV., aby učila iných svojmu umeniu. Odhaduje sa, že za asi 30. rokov vyškolila vyše 30 tisíc ľudí. Du Coudrayovej sa pripisuje vynález „La Machine” - figuríny, ktorá mala pomôcť pri nacvičovaní pôrodov. Zostrojili ju z látky, kože a niekedy kostru spravili zo skutočných ľudských kostí. Rôzne struny a popruhy dokázali simulovať rozširovanie pôrodného kanála počas pôrodu. Látkový novorodenec mal ústočká, do ktorých sa dal strčiť prst, čo bolo dôležité pri nácviku pôrodu dieťaťa v zlej polohe.
Ženy získavali v tejto oblasti silnejúci hlas.
Muži ale nezaháľali. Zmenu priniesol objav prvých pôrodníckych klieští. Chirurgovia, ktorých stále volali len ku komplikovaným pôrodom, aby zachránili aspoň matku, mohli vďaka nim čoraz častejšie priviesť na svet živé dieťa. V niektorých krajinách tak začali ženy, najmä z vyšších vrstiev, volať k svojim pôrodom chirurgov, mužov, čoraz častejšie. Než sa skončilo 18. storočie, stal sa pôrod vedený mužmi, pôrodníkmi, prestížnou a neskôr bežnou záležitosťou. Vtedy sa však už medicína pomaly otvárala aj pre ženské lekárky.
Ak vás téma zaujala, okrem papierových zdrojov a roztrúsených informácií o spomínaných ženách, mám pre vás tieto: 1, 2, 3, 4.
Zaujímavé novinky z medicínskych vied
Nejestvuje žiadne bezpečné množstvo alkoholu. Ale to už možno viete, ak ste zachytili metaanalýzu 694 štúdií z roku 2018.
Ani jedno pivo? Pohár vína? Jeden štamprlík? Malá whisky? ... Myslíte ročne? Pre mnohých je to denný priemer, niekedy rozložený na celý týždeň, inokedy stlačený do piatočku a víkendíku.
Na Slovensku pijú alkohol mnohí. Podľa štatistiky WHO z roku 2016 iba asi 30% ľudí nad 15 rokov abstinuje >12 mesiacov alebo nikdy nepilo. Zvyčajne ľudia v našich končinách vedia, že alkohol môže spôsobiť stukovatenie či cirhózu pečene. Tej sa boja, o tej sa stále hovorí. V roku 2016 na cirhózu u nás zomrelo 1118 ľudí (štatistika WHO).
Málo sa hovorí, že pitie alkoholu spôsobuje rakovinu.
Respektíve niekoľko konkrétnych druhov zhubných nádorov, pretože rakovina nie je jedna choroba. Spomínaná štatistika od WHO eviduje v roku 2016 na Slovensku 1199 úmrtí na typy nádorov, ktoré sa dávajú do súvislosti s alkoholom.
O tabaku, dúfam, všetci vedia, že zvyšuje riziko zhubných nádorov. Decká si potiahnu pár šlukov a už ich rodičia strašia tým, že zomrú. Paradoxne im však pohárik na rodinnej oslave niekedy nalejú aj sami.
V roku 2019 porovnali, či je alkohol bezpečnejší než cigarety z pohľadu rizika vzniku rakoviny. Posúďte sami. Jedna fľaša vína týždenne zvyšuje celoživotné riziko rakoviny u nefajčiarov o 1.0% (muži) a 1.4% (ženy), čo zodpovedá asi 5 cigaretám (muži) a 10 cigaretám (ženy) týždenne.
Celkom nová štúdia publikovaná 13.7.2021 sa pozrela bližšie na to, aký veľký má alkohol podiel pri vzniku rakoviny celosvetovo. Podľa ich výsledkov približne 750 tisíc nových prípadov rakoviny za rok 2020 sa dá pripísať na vrub alkoholu. Hádajte, ako si medzi krajinami sveta viedlo Slovensko?
Po zohľadnení veku a pohlavia ochorelo v roku 2020 na zhubné nádory pripísateľné alkoholu na Slovensku 29.1/stotisíc mužov a 6.7/stotisíc žien, celkovo 16.7/stotisíc obyvateľov. Rusi (14.3/stotisíc), Česi (13.2/stotisíc), aj Nemci (11.8/stotisíc) sú na tom lepšie. V tejto hrozivej štatistike nás predbehli len dve krajiny: Moldavsko so 17.1 a Rumunsko s 18.0. Z celého sveta.
Z akéhosi dôvodu sa mnohí Slováci na tomto zasmejú, potľapkajú sa po pleci, akí sme dobrí, a tento úžasný „úspech” možno hneď aj zapijú. Približne 1600 nových pacientov s rakovinou na Slovensku len za rok 2020. Veľká „prča“. Najzaujímavejšie je, ako sa možno tí istí trápia akýmisi často bližšie nedefinovateľnými toxínmi v jedle, pití, liekoch či vakcínach, ktoré sa na riziká, čo predstavuje alkohol, nechytajú ani omylom.
Ak si myslíte, že toto sa vás netýka, lebo veď vy pijete „príležitostne“, chyba lávky. Toto riziko vzniká už pri <10 g alkoholu denne a s dávkou sa zvyšuje. Pripomínam, že jedno veľké pivo či pohár vína má okolo 20 g alkoholu, 4 cl tvrdého má okolo 16 g.
Podobné závery a čísla mala aj štúdia zo začiatku roka 2021, kde sa zamerali špecificky na EÚ a čísla z viacerých rokov. Nie je to teda len záležitosť pandemického roka 2020.
Alkohol má mnoho ďalších nepriaznivých účinkov. Akékoľvek pozitíva sa mu pripisujú, napríklad červenému vínu pri srdcovocievnych chorobách, blednú pri všetkých jeho negatívach. Štúdia z roku 2021 napríklad zistila, že alkohol zvyšuje náchylnosť ku COVID-19 a tiež jeho závažnosť. No hej, Bromhexin a vodka.
Tipujem, že keby šlo o čokoľvek iné, už by dávno celý internet kričal, aby takúto toxickú látku zakázali. Namiesto toho sme obklopení obrázkami veselých kamarátov pri pive, či reklamami na wellness (!) so šampanským na vani, alebo s usmievavými sympaťákmi s pohárom tvrdého. Občas nás upozornia, že máme „piť s rozumom”.
Keď sa však na to pozrieme vedecky, tak piť alkohol s rozumom = nepiť.
Ak vás po tomto krátkom výpočte prešla chuť na orosenú dvanástku, dávam do pozornosti pre tých, čo nemajú problém s angličtinou, knihu od Annie Grace: This Naked Mind.
Voľná téma - mapy fantasy svetov
Neviem, čím to je, ale fantasy svety, knihy, čitatelia a autori milujú mapy. Kniha Gwind 1 mapu nemá, prišla mi zbytočná. No beta čitatelia Gwind 2 a Gwind 3 ma presvedčili, že ako dej pokračuje a hlavná hrdinka Anna (zvaná Gwind) objavuje nové kúty krajiny Morana, je čoraz potrebnejšia.
Mapu som mala sama pre seba od úplného začiatku. V mierke 1 cm = 30 km. S pravítkom v ruke som tak vedela ľahko vypočítať, koľko bude chodcovi, jazdcovi či armáde trvať presun z miesta A do miesta B. Lenže moja mapa, to boli len pastelkami nakreslené čiarky a guličky s názvami miest. Šup čiara z Katraby do Haladoja, tu krížom ďalšia do Nehumeru. Prípadne tam bol veľký fľak, ktorým som si pripomenula, že tam ležia akési hory.
Nezverejniteľné, neprehľadné, neestetické.
Tak som sa pustila do nakreslenia lepšej. Dvakrát som priložila ceruzku na papier, dvakrát som zaváhala. Nakoniec som zadala do Googlu pár kľúčových slov a zrazu sa pre mňa otvoril svet, o ktorého existencii som doteraz ani netušila.
„How to draw a fantasy map”, teda ako nakresliť fantasy mapu, mi dalo asi 55 miliónov výsledkov. 700 tisíc z nich sú inštruktážne videá, niektoré špeciálne venované na maľovanie hôr, stromov, terénu, riek, jazier… Až sa mi hlava zatočila. Keby som každé pozrela, a nakreslila mapu podľa toho, zrejme by bola oveľa krajšia.
Zistila som zároveň, že s inak postavenými kľúčovými slovami nájdem hromadu ľudí, ktorí sa vyslovene špecializujú na maľovanie fantasy máp na zákazku. Skoro mi oči vypadli. U niektorých ceny začínali tak na 50 € za jednoduchú mapu, akú som včera vyvesila u seba na Facebooku a Instagrame, lenže ručne kreslenú.
Našla som tiež mnoho webových aplikácií, v ktorých sa dá mapa nakresliť. Niektoré zdarma, iné platené. Zatiaľ som nenašla takú, čo by mi dovolila nakresliť mapu podľa mnou daných špecifík. Všetky v podstate používali viac menej náhodný generátor svetov. Budem však hľadať ďalej. Ak máte tipy, poteším sa im.
Napokon som skúsila použiť svoj obľúbený freeware Krita. Pri všetkom, čo som videla na nete, ma už ani neprekvapilo, že mali k dispozícii „pečiatky” s horami, stromami a trávou na štýl fantasy máp. Tak som svoje haky-baky čiary, ktoré mi na písanie stačili celé roky, premenila na niečo krajšie.
Budem rada, ak mi dáte vedieť, ako sa vám mapa pozdáva. Nájdete ju aj u mňa na stránke.
Ako vždy, stlačiť srdiečko pod podpisom vás nič nestojí, ale mňa poteší a dá mi vedieť, že sa vám newsletter páčil. Ak máte pocit, že niektorú z tých tém, by si mal rozhodne prečítať niekto z vášho okolia, pokojne mu newsletter prepošlite, alebo ho zdieľajte.
Ak ste sa tu ocitli náhodou a ešte newsletter neodoberáte, tu sa dá ľahko prihlásiť. Len zadáte svoj e-mail.
Prajem krásne dni a teším sa na budúce,
Lívia
Obrázok na sociálne siete od Khusen Rustamov z Pixabay
Dobieham resty z posledných dvoch týždňov. Článok o pôrodoch a ženských lekarkach ma zaujal, prijala by som aj niečo obšírnejšie. Na druhej strane má mapa neoslovila asi preto,že ku knihe žiadnu nepotrebujem... Asi aj preto, že som typicky žensky neorientačný typ 😁😁 ak aj mapa ku knihe bola, vždy som sa stratila 🙈 ani v knihách Hry o tróny som nemala jasnejšie, stačilo mi, že cestovali :)
Ďakujem za zaujímavú tému o alkohole. Tip na ďalšiu tému by teda mohol byť logicky protikladom. Ak je alkohol najrozšírenejšia "zlá potravina", aká je teda tá najčastejšie konzumovaná "dobrá potravina" ktorej benefity si ani neuvedomujeme?