Vyšetrenie čokoládových figúrok; Lenivé Vianoce; Medicína a rané kresťanstvo
Oddychový newsletter na vianočné chvíle
Ahojte, zvedavci,
Čo najpríjemnejšie Vianoce, aké len môžete mať, prajem.
V dnešnej medicínskej histórii sa pozrieme na medicínu a rané kresťanstvo. V novinkách si povieme o zábavných vianočných výskumoch a vo voľnej téme vám predstavím svoje lenivé Vianoce.
Zaujímavosti z medicíny minulosti
Hoci na Vianoce sa tešia mnohí ateisti a ľudia iného vierovyznania, predsa len stále ide o kresťanský sviatok. Preto sa pozrime na historickú medicínu z raných kresťanských čias.
Viackrát som začula názor, že kresťanstvo zbrzdilo medicínsky progres. V stredoveku sa na to dívali presne opačne. Napríklad v 13. storočí tvrdili, že Ježiš je mocnejší než Galén.
Dnes historici, ktorí sa tejto téme venujú, hovoria o symbióze medzi starovekou medicínou a kresťanským náboženstvom. Kresťanská medicína nevznikla vo vákuu. Postavili ju na gréckych, rímskych či židovských základoch. A naopak, kresťanstvo významne ovplyvnilo vývoj medicíny nielen na západe, ale všade, kam prišlo.
Autor textu o sexe pápežom
Medicínu dlho vykonávali práve kresťanskí duchovní, ktorí tvorili vzdelanú vrstvu populácie. V niektorých častiach Európy zasa mnohí učenci, vrátane lekárov, vstupovali do cirkvi.
Napríklad takému Petrovi Hispánskemu (1210-1277) sa pripisuje autorstvo diela Poklad chudobných (Thesaurus Pauperum), čo je stručný medicínsky manuál. Ten bol svojho času obľúbený napriek tomu, že odporúčal zastavovať krvácanie z nosa prasačími výkalmi. Možno preto, že venoval dve pasáže sexu; ako zlepšiť sexuálny akt a ako utlmiť sexuálne chute. A práve Peter Hispánsky sa neskôr stal pápežom Jánom XXI. Bol ním však asi len rok. Potom naňho spadol strop jeho izby.
Cirkevné pokyny pre medicínu
Jedným z dôvodov, prečo sa zrejme hovorí o brzdení medicíny cirkvou, je, že nepriamo obmedzila chirurgiu. Zakázala totiž kňazom, aby „prelievali krv“. Chirurgické výkony boli vtedy vraj dosť výnosné a kňazi sa tak radšej venovali „vedľajším aktivitám“ než službe Bohu. Presne to sa v cirkvi snažili zmeniť.
Netreba však zabúdať, že v Hippokratovej prísahe, ktorá sa už roky neskladá, sa píše: „Sám neuskutočním rez u nijakého chorého, ktorého trápia kamene, ale odovzdám ho do rúk mužom skúseným v tomto odbore.“
Oddeľovanie chirurgie a medicíny nebolo teda nič nezvyčajné.
Na druhej strane však v 14. storočí Guy de Chauliac, kňaz a lekár pápeža Klementa VI, napísal Inventarium sive chirurgia magna, teda Veľkú knihu o chirurgických postupoch. Vychádzal z vlastných skúseností, ale tiež z teoretických textov jeho predchodcov. Chirurgia sa teda dokázala rozvíjať aj pod taktovkou cirkevných hodnostárov.
Nemocnice
Za asi najväčší prínos kresťanstva pre medicínu sa vždy považujú nemocnice. V tej forme, ako ich poznáme dnes, ich založili práve duchovní. Nemocnice v nejakej podobe či pre určitú skupinu obyvateľstva síce existovali už od staroveku, no práve založenie kresťanských verejných nemocníc naštartovalo revolúciu v medicíne.
Prvé boli v Byzantskej ríši v 4. storočí. Odtiaľ sa rozšírili do Európy a neskôr, s kolonistami, do zvyšku sveta. V stredovekej Európe sa o chorých starali duchovní.
Možno si pamätáte z mojich predchádzajúcich newsletterov zmienky o najstaršej parížskej nemocnici „Hôtel Dieu“ (Ženy v medicíne 17. storočia a Ambroise Paré). To je starý francúzsky pojem pre nemocnicu všeobecne a dalo by sa to preložiť vraj ako miesto pre božie lôžko („hotel Boha“).
Zázraky a svätí
Prepojenie vznikalo aj cez svätých a ich zázraky. Viacerí svätci sa stali patrónmi určitej skupiny chorých.
Napríklad proti bubonickému moru mal chrániť svätý Rochus (14. storočie). Podľa legendy pochádzal zo zámožnej rodiny. Rozdal majetok chudobným a vydal sa na púť do Ríma. Cestou liečil chorých znamením kríža, na spiatočnej ceste sa však sám nakazil. Uchýlil sa do ústrania, aby tam zomrel. Pridal sa však k nemu akýsi pes, ktorý mu prinášal jedlo. A anjel, aby mu dodával odvahu. Rochus sa zázračne uzdravil.
Podobnými spôsobmi sa choroby a chýbajúca liečba či priamo medicína opäť prepájala s náboženstvom.
Náboženstvo a medicína
Kresťanstvo, modlitba a viera hrali v liečbe veľkú úlohu. Lenže kresťanský doktor, hoci dbal na náboženskú stránku a spiritualitu, sa vôbec nezdráhal využiť všetky prostriedky, ktoré poznal.
Mnohé z nich vychádzali práve z antickej medicíny. V kláštoroch sa prekladali antické knihy a dokumenty a vzdelanosť sa tak aj vďaka nim šírila do viacerých kútov sveta.
Medicína a kresťanstvo kráčali teda históriou ruku v ruke a vzájomne sa ovplyvňovali. Obe patrili v Európe k celkom bežnému životu ľudí.
Podobne ako oslavy napríklad vianočných sviatkov.
(Zdroje: Porter R: Dějiny medicíny, 2015; 1, 2)
Zaujímavé novinky z medicínskych vied
Vedci niekedy pôsobia ako takí suchári. Stále len omieľajú výsledky a čísla. Avšak veľa vedcov má super zmysel pre humor.
To využívajú viaceré odborné časopisy, ktoré venujú zvyčajne vianočné čísla skôr humorným článkom. Vedeckým, ako inak, ale takým, čo vedci robili pre relax.
CT čokoládových figúrok
13. decembra publikovali výsledky CHRECHE štúdie. Slovo creche by sa dalo preložiť ako jasličky, a to aj v zmysle detských jaslí, ale aj v zmysle zobrazenia scény narodenia Krista.
Rozhodli sa otestovať mýtus, že nadbytok čokoládových figúrok z Veľkej noci výrobcovia len zabalia do inak potlačeného obalu a predajú ich na Vianoce ako figúrky Mikuláša/Santa Clausa.
Štúdiu poňali seriózne.
Spravili ju v Berlíne a Duisburgu a zahrnuli do nej 18 veľkonočných zajacov a 15 čokoládových mikulášov od rôznych výrobcov. Tie podrobili CT vyšetreniu, ktoré zhodnotili štyria nezávislí, atestovaní rádiológovia. Na zhodnotenie ich tvaru/kontúr, použili špeciálnu škálu, aby bolo ich hodnotenie čo najobjektívnejšie.
Dotazník medzi návštevníkmi nemocnice
Zároveň zastavili 502 ľudí, ktorí náhodne prechádzali bránami nemocníc. Dali im vyplniť anonymný dotazník, či veria spomínanému mýtu. Dotazník mal v angličtine meno Generic Risk Items Noted by Chocolate consumers in Health care settings, teda GRINCH (preložila by som to ako Otázky všeobecného rizika pozorovaného konzumentami čokolády v zdravotníckom prostredí).
Výsledky CT vyšetrenia zhodnotili, že tvar figúrok je jednoznačne odlišný. Rozdiel bol 84.2 bodu na škále (pre zdatných v štatistike: 95% CI, 78.5-90.0 bodu) s vynikajúcou zhodou medzi pozorovateľmi.
Výsledky dotazníka však ukázali, že z 214 ľudí, ktorí dotazník aj reálne odovzdali, takmer tretina (29%) ľudí súhlasila s týmto mýtom, že veľkonočné figúrky predávajú aj na Vianoce.
Záver
Záver štúdie znel: Je nepravdepodobné, že by čokoládový Santa Claus (Mikuláš) nezodpovedal nemocničným hygienickým nárokom na stravu.
Takáto štúdia možno neprospela vedeckému poznaniu, ale viem si živo predstaviť, ako pomohla zdravotníkom odreagovať sa. A to tiež stojí za to.
Voľná téma - Lenivé Vianoce
Minulý týždeň som písala o nedokonalých Vianociach. Vyzvala som vás, aby ste sa podelili so svojimi príbehmi a viacerí to spravili napríklad na sociálnych sieťach. Za čo veľmi pekne ďakujem. Myslím, že je super, že sme sa viacerí ozvali a dali najavo, že sviatky nemusia byť perfektné.
Asi najčastejšie sa objavovala téma toho, ako ubrali z nárokov na poriadok či dokonalé navarenie a napečenie. Tak mi napadlo, že sa s vami podelím o to, ako som si zariadila Vianoce tento rok aj s konkrétnymi tipmi.
Sú totiž vyslovene lenivé.
Sladké koláče?
Tento rok nepečiem.
Kedysi som vypekala rôzne druhy. Nikdy nie veľa s porovnaní s inými gazdinkami. Pečenie ma baví, len naň musím mať špecifickú náladu. Tento rok sa nálada nedostavila.
Zašla som preto do blízkej cukrárne (cukrari.sk, vrelo odporúčam). Tam som nabrala zákusky podľa toho, čo mali k dispozícii. Viem, že mi od nich vždy všetky chutili. Napečené.
Slané koláče?
Spravila som jeden druh, lebo je to len pár minút práce, výživová hodnota je vynikajúca a robievame ich aj inokedy, keď sa chystáme hrať spoločenské hry.
Ide o tzv. sýrniky:
1 balíček „kvarglí“ z dielne Kauflandu. Špecificky tie, lebo majú na to vhodnú konzistenciu. Pokrájať, postrúhať či rozdrobiť na čo najmenšie kúsky.
1 tvaroh v papierovom obale. Špecificky ten, lebo je mokrejší a lepivejší a pritom má hrudky. Tie vo vaničke sú zvyčajne buď krémové alebo suché, to sa sem nehodí.
1 vajce, 6 lyžíc krupice, 2 lyžice múky, 1/2 balíčka resp. 1-2 lyžičky prášku do pečiva.
Nič iné. Zamiesiť, cesto sa vždy bude lepiť, netreba pridávať múku. Nechať odstáť asi 20 minút. Urobiť rukami valček (priemer asi 5-6 cm). Nakrájať na kolieska asi 1-1.5 cm hrubé. Poklásť na plech. Piecť pri 200°C do zlatohneda, čo je asi 25 minút. Hotovo.
Kapustnica, šalát a ryba?
Kapustnica sa varí sama, šalát je rýchlo a ryba poputuje v jenskom skle do trúby. Tak nám aj tak chutí viac. A najmä netreba obaľovať a stáť pri tom, kým sa vypraží.
Vianočný stromček a atmosféra?
Máme asi taký 30 cm vysoký umeláčik, ktorý je ozdobený za 15 minút. Radosť spraví. Vraj ekologická stopa umelého stromčeka sa vyrovná živému po cca. 20 ročnom používaní. Ten môj už vyše desať rokov, takže je na dobrej ceste. Moji rodičia majú ten istý umelý stromček už vyše tridsať rokov a nechystajú sa ho meniť, takže ten náš drobec sa môže inšpirovať.
K atmosfére nakvapkám jedľovú silicu (kupujem tie od Hanus) do vonnej lampy. A možno, veľmi možno, pustím na Spotify nejaké vianočné piesne. Ale skôr nie. I keď, Ringo Starr má taký fajn uletený vianočný album... Žeby ten?
Upratovanie?
Okná som umyla na jeseň, kým bolo ešte ako tak teplo. Pozerať sa cez ne dá, to úplne stačí. Aj tak je vonku sivo. Vyprané bolo, žehliť sa mi nechce. Zvyšok sme upratali cez týždeň. Prach chytila prachovka z pštrosích pier (odporúčam, ja som kúpila od prachovky.sk). Na kuchyňu a kúpeľňu som v obľúbenom bezobalovo.sk našla efektívnejšie prostriedky, než som kedy zohnala v obyčajnej drogérii. No a napokon povysávať, pretrieť podlahu netrvalo dlho. V zásade úplne bežné upratovanie, nič špeciálne vianočné.
Viac času na zábavu
V praxi to znamená, že z Vianoc ostane drvivá väčšina dňa na zábavu a naozajstné užívanie si voľného času. Pravdepodobne si zahráme nové rozšírenie k hre inšpirovanej Pánom prsteňov (Putovanie po Stredozemi) alebo Harryho Pottera (Boj o Rokfort). Obe hry máme už dlho a nevieme si ich vynachváliť. Keď bola v Bratislave na návšteve Natália Tena (hrala Nymfadoru Tonksovú), nechali sme si hernú kartičku s jej podobizňou podpísať. Vždy to pri hraní poteší. Alebo si budem nerušene čítať. Alebo pozerať niečo príjemné. Alebo počúvať the Beatles či si pozriem Get Back. Alebo… možností je tak veľa!
Možno sa niekto práve chytil za hlavu, že takéto lenivé Vianoce takmer hraničia s herézou. Niekto v tom nájde obraz svojich sviatkov. Niekomu by tie vypražené podkovičky z kapra chýbali. Iný si povie, že to je ešte stále kopa práce kvôli jedným sviatkom.
Podstatné je, a to je dôvod, prečo to píšem, že sa človek nemusí rozkrájať, ak sa mu nechce. Ono sa fakt nič nestane, keď nebude všetko podľa zaužívaných zvykov.
Ak sa vám podarí mať voľno a spomaliť, tak vám prajem, aby ste si ten čas užili čo najpríjemnejšie.
Dajte prípadne vedieť, ako ste sa mali!
Čítame sa na Silvestra!
Lívia
Že vraj čokoládoví Mikulášovia sú len prebalené zajace? Komu to mohlo napadnúť! Na to netreba CT, stačí hmat. :-) Ešte by som chápala, keby hoax znel tak, že čokoláda z nepredaných veľkonočných figúrok je pretavená do Mikulášov, ale aby figúrku zvieraťa zmenil iný obal na figúrku človeka?
Keď píšeš o minulom týždni, ja som z neho newsletter nedostala. Pomyslela som si, že si možno príliš zaneprázdnená pred Vianocami, ale vysvitlo, že ide o technický problém. Dá sa minulý newsletter niekde nájsť?
Ja mám Vianoce už vyše dvadsať rokov vždy naprd, bez ohľadu na to, akou mierou sa do ich príprav vložím. Tento rok ich mám vďaka lockdownom takmer maximalistické s obrovským množstvom výzdoby a so štyrmi živými vianočnými stromčekmi (kúpila som si však len jeden z nich, ostatné som získala rozličnými inými spôsobmi), najväčší s výškou tri metre. Bez poriadneho stromu u mňa slávenie vianočných sviatkov vôbec neprichádza do úvahy a zdobenie stromčeka (a zdobenie celkovo) milujem. Umelý stromček si kúpim vtedy, ak nájdem nejaký, ktorý meria aspoň dva metre päťdesiat a súčasne vyzerá ako strom. Hľadám taký rok čo rok, ale je to márne. Svoju stromčekovú karmu si však zlepšujem mojou síce svojráznou, ale funkčnou vlastnoručne založenou lesnou škôlkou pre semená a semenáčiky, ktoré by inak čakala záhuba. Taký stromčekový sirotinec. :-) Vianočné upratovanie tiež nenávidím, no opäť vďaka lockdownu sa mi podarilo umyť okná – ehm, teda väčšinu z nich – a vygruntovať aj kadečo iné, hoci nie všetko. Pečenie neznášam, nemám naň nijaké nadanie, no výsledok milujem (v tomto to mám podobne ako s písaním), a tak sa zakaždým premôžem na moje dva najobľúbenejšie druhy koláčov.
Tešime sa na čítame na Silvestra -- fest pekne sviatky, také mojske :D :D